O plemenách v našej CHS

Skinny

Skinny vzišlo z Kanadských laboratórií. Prvýkrát sa táto mutácia objavila v roku 1978 v Montrealskom inštitúte Armanda Frapiera. Pôvodne boli všetci skinni bieli červenookí. Skinnov chovatelia kvôli posilneniu odolnosti pária s osrstenými morčatami, čím vzniká množstvo farieb a kresieb. Dnes je to zdravé a prospievajúce plemeno. Naďalej ich však chovatelia pária s osrstenými plemenami, čím vzniká množstvo zvierat s väčším osrstením. Skinny má po celom tele veľmi jemné, nebadateľné chĺpky, vďaka ktorým je ich telo príjemné na dotyk. Srsť na končatinách zasahuje do výšky kolenných a lakťových kĺbov. Maska na hlave zasahuje cez oči, nos až na bradu. Srsť na tele je nežiaduca.

Texel

toto plemeno má zvlnenú krepovitú srsť. Jednotlivé pramienky sa stáčajú do špirál. Srsť je rovnomerne dlhá, dorastá do dĺžky cca 20 cm. Rastie kolmo od tela, je hustá a lesklá. Dlhá srsť vyrastá od temena a za ušami padá pozdĺž tela voľne nadol. Srsť na hlave je krátka, priliehavá. Žiadaná je dlhšia srsť na líčkach, tzv. bokombrady. Srsť na brušku je tiež kučeravá a nemala by sa rozčesávať.

Texel je povolený vo všetkých štandardom uznaných farbách a kresbách.

Zdroj: Slovenský štandard morčiat

 

Merino

Merino má zvlnenú krepovitú srsť. Jednotlivé pramienky sa stáčajú do špirál. Srsť je rovnomerne dlhá, dorastá do dĺžky cca 20 cm. Rastie kolmo od tela, je hustá a lesklá. Dlhá srsť vyrastá od temena a za ušami padá pozdĺž tela voľne nadol a nemala by sa rozčesávať. Srsť na hlave je krátka, priliehavá. Žiadaná je dlhšia srsť na líčkach, tzv. bokombrady. Na pomyselnom priesečníku medzi osami spájajúcimi oko s protiľahlým uchom leží vírik chlpov – korunka. Má okrúhly tvar a je dostatočne otvorená. Jej stred nie je väčší, než špendlíková hlavička. Nie je zdvojený a nevybieha do cestičky. Okrem korunky v srsti na tele nie sú žiadne víriky, či cestičky, ktoré by rozdeľovali srsť. Srsť na brušku je tiež kučeravá.

Merino je povolené vo všetkých štandardom uznaných farbách a kresbách.

Zdroj: Slovenský štandard morčiat

Coronet

Coronet má hladkú rovnú srsť. Srsť je rovnomerne dlhá, dorastá do dĺžky cca 20 cm. Je hustá a lesklá. Dlhá srsť vyrastá od temena a za ušami padá pozdĺž tela voľne nadol.  Žiadaná je dlhšia srsť na líčkach, tzv. bokombrady. Na pomyselnom priesečníku medzi osami spájajúcimi oko s protiľahlým uchom leží vírik chlpov – korunka. Má okrúhly tvar a je dostatočne otvorená. Jej stred nie je väčší, než špendlíková hlavička. Nie je zdvojený a nevybieha do cestičky. Okrem korunky v srsti na tele nie sú žiadne víriky, či cestičky, ktoré by rozdeľovali srsť.

Zdroj: Slovenský štandard morčiat

 

Sheltia

Sheltia je plemeno s hladkou rovnou srsťou. Srsť je rovnomerne dlhá, dorastá do dĺžky cca 20 cm. Je hustá a lesklá. Dlhá srsť vyrastá od temena a za ušami padá pozdĺž tela voľne nadol. Srsť na hlave je krátka, priliehavá. Žiadaná je dlhšia srsť na líčkach, tzv. bokombrady.